Konut kredisi hangi konutlara veriliyor?

Konut kredisi hangi konutlara veriliyor?

Son günlerde faiz, KDV, tapu harcı ve fiyatlarda yapılan ciddi indirimler gözleri yeniden konut sektörüne çevirirken, ev satın almak isteyenler hangi konutlara kredi verildiğini araştırıyor.

Son günlerde faiz, KDV, tapu harcı ve fiyatlarda yapılan ciddi indirimler gözleri yeniden konut sektörüne çevirirken, ev satın almak isteyenler hangi konutlara kredi verildiğini araştırıyor.

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda, başvurunuzun kabul edilmesi ve kredinizin onaylanması diğer kredi türlerinde olduğu gibi sadece gelir belgenize ve kredi notunuzun yanı sıra evin de konut kredisine uygun olması şart.

İşte banka kredisinin çıktığı konutların özellikleri bu haberimizde…

Hangikredi.com verilerine göre konut kredisinde evin durumu yani kredilendirme yapılacak evin özellikleri son derece önemli.

Kat irtifakı veya mülkiyet tapusu

Kredi için evin kat irtifakı ya da kat mülkiyeti hayati önem taşıyor. Eğer satın almak istediğiniz evin kat irtifakı varsa, tapuda şerh, ipotek ya da benzeri problemlerle karşılaşmazsınız.

Kat irtifakı, inşaatın yapılacağı ya da yapılmış olduğu arsanın üzerinde daireye ait olan hisse tapusu demek. İskan sahibi olduktan sonra da kat mülkiyetine geçmek lazım. Bu ikisinin olmadığı evlere konut kredisi verilmiyor.

İskan şart

Kredi için evin iskanı mutlaka olmalı. Kat irtifakı varsa fakat kat mülkiyeti yok ise, bu aşamada yapmanız gereken evin iskanının alınmış mı yoksa alınmak üzere mi olduğu konularıdır. Bunun için evin bağlı olduğu belediyeden gerekli bilgiler temin edilebiliyor.

Konut kredisinde tapu bilgileri de önemlidir. Tapuda yer alan evin daire numarası ile sizin bakıp beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz evin aynı olduğuna, size bir örnek dairenin gösterilmediğine dikkat edin.

Yaşlı evlere de kredi veriliyor

Evin yaşı da konut kredisini belirleyen kriterler arasında yer alıyor. Her ne kadar eski, yani yaşı çok olan evlere konut kredisi kredilendirme işleminin yapılmadığı söylense de bu, kesin ve genel geçer bir veri değildir.

Evin yaşı ne olursa olsun satılması ihtimalinde değerinin yüksek olup olmayacağı önemlidir. Mesela çok eski olsa da çevresel koşullar açısından son derece uygun ve işlek bir bölgedeki eve de kredi verilebiliyor.

Evin yüzde 80’i bitmiş olmalı

Konut kredisi ile ev alabilmek için evin en az %80’inin tamamlanmış olması gerekiyor. Projeden ev almak istiyorsanız, ev satın almak istediğiniz konut projesinin anlaşmalı olduğu bankadan kredi alabilirsiniz.