İstanbul’da en ucuz evler hangi semtte yer alıyor?

İstanbul’da en ucuz evler hangi semtte yer alıyor?

İstanbul, ülkemizin en büyük şehri olduğu gibi uygun fiyatlı satılık ev fırsatları için de farklı seçeneklerin yer aldığı bir kent olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya genelinde Türkiye denildiğinde akla gelen ilk şehir, İstanbul oluyor. İstanbul’un bu kadar çok tanınmasını, sahip olduğu güzellikler ve köklü tarihi sağlıyor. İstanbul, hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluğu dönemi için önemli bir noktada bulunuyor. Bununla birlikte kent, sahip olduğu eşsiz boğazı manzarası ve konumu ile tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de yaşam alanı olarak tercih ediliyor. İstanbul, ülkemizde de pek çok anlamda en gelişmiş şehir olarak görülüyor. Çok fazla göç alan İstanbul, emlak sektörü içinde hareketli bir konum sağlıyor. Sürekli olarak inşa edilen binalar, ev sahibi olmak isteyenler için yeni seçenekler sunuyor. Birçok ilçede yer alan İstanbul satılık ev seçenekleri, farklı bütçelere hitap etmeleri ile de dikkat çekiyor. Özellikle boğaz manzarasına sahip semtlerdeki daireler, çok yüksek metrekare fiyatları ile satılabiliyor. Ancak genel olarak satılık ev seçenekleri ile ilgili araştırma yapanlar, uygun fiyatlı daire seçeneklerini dikkate alıyor.

İstanbul içerisinde uygun fiyatlı daire seçenekleri, belli semtlerde yoğun olarak karşımıza çıkarken, bu yerlerin başında ise yeni yapılaşmalar ile ferah bir konumda yer alan Silivri bulunuyor. İlçe, sahil kesiminde bulunduğu için şehir merkezinde sıkılan ve bunalan kişiler için ideal bir seçenek olarak görülebiliyor. Ayrıca, uygun fiyatlı satılık ev seçeneklerinin bulunduğu yerler arasında Esenyurt’ta bulunuyor. Esenyurt, özellikle kentsel dönüşüm sayesinde inşa edilen uygun fiyatlı daire seçenekleri ile düşük bütçeli kişiler için ilk sıralarda yer alıyor. Benzer şekilde Arnavutköy ilçesi de uygun fiyatlı daire seçeneklerini bünyesinde bulunduruyor. Beylikdüzü ilçesi de, son yıllarda inşa edilen güzel projeler ile dikkat çekiyor. İlçe, düzenli alt yapısı ve yüksek katlı projeleri ile tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Özellikle ulaşım noktasında Beylikdüzü açısından sağlanan gelişmeler, ilçenin tercih edilme şansını arttırıyor.

Uygun fiyatlı satılık ev seçenekleri

İstanbul’da uygun fiyatlı satılık ev seçeneklerinin bulunduğu ilçeler arasında Avcılar’da yer alıyor. Avcılar, hem yeni inşa edilen hem de önceki yıllarda inşa edilmiş binaları ile farklı tercihlere hitap ediyor. Bu noktada şehir merkezine ve toplu ulaşım noktalarına yakınkonumdaki dairelerin fiyatları yükselebiliyor. Uygun fiyatlı daire seçeneklerinin görülebileceği yerler arasında Gaziosmanpaşa’da bulunuyor. Gaziosmanpaşa’nın özellikle güney kesimlerinde daha uygun fiyatlı daireler görülebiliyor. Anadolu yakasında ise metrekare değeri bakımından en uygun fiyatlar, Sancaktepe civarında karşımıza çıkıyor. Esenler, Güngören ve Büyükçekmece uygun fiyatlı daire seçeneklerinin yoğun olarak bulunduğu ilçeler arasında yer alıyor.

Satılık ev kriterleri neye göre belirleniyor?

Uygun fiyatlı satılık daire seçenekleri için etkili olan unsurların başında, dairenin merkezi konumda bulunmaması geliyor. Toplu ulaşım, hastane ve okul gibi yerlere yakın konumda bulunan satılık ev seçenekleri, çok daha yüksek fiyata sahip olabiliyor. Metro ya da metrobüs gibi imkanlara yakın konumdaki daireler, diğerlerine göre doğal olarak daha yüksek fiyatlara sahip oluyor. Ayrıca, boğaz ve deniz manzarası, emlak metrekare fiyatlarında yükseltici etki sağlıyor. Bu sebeple, manzarası bulunmayan daireler de tercih edilebiliyor. Bu unsurlardan vazgeçilerek çok daha uygun fiyatla ev sahibi olmak mümkün olabiliyor. Uygun fiyatlar ile daire sahibi olmak için yeni inşa edilen projelerin takip edilmesi de faydalı olabiliyor. İnşa sürecinde inceleme yaparak daire satın almak, düşük fiyatlar ile daire alınabilmesini sağlıyor. Özellikle kamu kuruluşları tarafından inşa edilen konut projeleri, fiyat olarak diğerlerine göre daha uygun oluyor. (Hurriyetemlak)